شفقنا افغانستان- یک متخصص مغز و اعصاب ایرانی برای جراحی تومور مغزی دختر مهاجر افغان کمپین نذر مهربانی راه انداخت.

دکتر مهدی خواجوی، بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب و عضو جامعه جراحان مغز و اعصاب اروپا در گفتگوی اختصاصی با شفقنا افغانستان اظهار داشت : از سه سال پیش به اینسو بطور مداوم به مکانهایی مختلفی سفر کردم، به نوعی تصمیم داشتم که ایرانگردی کنم و در کنار ایرانگردی به برخی مناطق محروم هم سفرهایی داشتم و تلاش می کردم تا به اندازه توان خودم به افرادی که نیازمند کمک هستند، کمک کنم.

وی افزود : بعد از مدتی متوجه شدم که در برخی مناطق علیرغم حمایتهای پزشکی و امکانات بهداشتی که وجود دارد، مردم از مشکلات متعددی رنج می برند. تصمیم گرفتم که آنچه در توان دارم برای این مردمی که گاهی به هیچ امکاناتی دسترسی ندارند، به کار گیرم.

این متخصص مغز و اعصاب در ادامه بیان داشت : به این شکل سفرهای من به دور ایران هدفمند شد و بخشی از وسایل مرا داروهای خاص تشکیل می داد تا در هر جا که نیاز بود، به افرادی که شرایط اضطراری دارند، به اندازه توان خودم کمک کنم.

دکتر خواجوی تصریح کرد : من هرگز برای کارهایی که در سالهای اخیر انجام دادم تبلیغاتی نکردم و بابت فعالیتهایی که انجام دادم یک ریال هم دریافت نکردم و همه این کارها برای این بوده که حال خودم خوب باشد و حال خوب من بستگی مستقیم به کمک کردن به دیگران دارد و این زیباترین حسی است که در طول زندگی حرفه ای ام تجربه کرده ام.

شاه جهان، دختر مهاجر افغان و تومور مغزی

دکتر خواجوی در بخش دیگر سخنانش عنوان کرد : به جاهای مختلفی سر زدم و در شهرهای مختلف کارهایی انجام دادم تا اینکه یک عده از دوستانی که فعالیت جهادی انجام می دادند، پیشنهاد دادند تا از کوره پزخانه های جنوب تهران بازدید کنم، آنجا افرادی زندگی می کنند که شرایط مساعدی ندارند و از کمترین امکانات زندگی هم بی بهره اند.

وی یادآور شد : عصر یک روز جمعه با عده ای از دوستان به کوره پزخانه های اطراف تهران سرزدیم، آنجا عده ای افراد در وضعیت نه چندان خوب و با مشکلات زیادی در خرابه هایی که نمی شد به آنها خانه گفت، زندگی که نه، روزگار می گذراندند.

این پزشک ایرانی اظهار داشت: در همین کوره پزخانه ها من با خانم شاه جهان آشنا شدم که مهاجری از کشور افغانستان بودند، البته هویت ایشان برای من اهمیت چندانی نداشت و ندارد و بیشتر دنبال این بودم که مشکل ایشان حل شود.

وی در ادامه بیان داشت : شاه جهان خانم تومور مغزی داشت و اولین بار سه سال قبل در اصفهان عمل شده بود، ولی مجددا تومورش عود کرده و این اواخر روزانه تا ده مرتبه دچار تشنج می شد و عملا زندگی اش مختل شده بود. این خانم با هزار مکافات داروهایش را تهیه می کرد اما داروها هم نمی توانستند حال او را خوب کنند.

دکتر خواجوی گفت : بیماری شاه جهان پیشرفته بود و وضعیت سلامتش روز به روز بدتر می شد و مشکلاتش باعث شده بود که از زندگی قطع امید کند.

کمپین نذر مهربانی برای جراحی یک مهاجر افغان

دکتر مهدی خواجوی اظهار داشت : من تصمیم گرفتم که از طریق فراخوان شخصی و با استفاده از شبکه های اجتماعی کمپینی راه بیندازیم تا بتوانیم مشکل شاه جهان خانم را حل کنیم.

وی عنوان کرد : ما کمپین نذر مهربانی را برای درمان تومور مغزی شاه جهان خانم  آغاز کردیم و تعدادی از دوستان رسانه ای هم به ما کمک کردند و از طریق اینستاگرام موضوع را با مردم در میان گذاشتیم. حق الزحمه ما که قطعا صفر بود و بابت عمل جراحی هیچ هزینه ای دریافت نکردیم و همینطور متخصص بیهوشی نیز هزینه ای دریافت نکردند ولی خوب هزینه های دارو و تجهیزات و بیمارستان وجود داشت که چهار تا پنج میلیون تومان را در بر می گرفت. ما نمی توانستیم بیمارستان را وادار بکنیم که چون ما می خواهیم یک کار خیرخواهانه انجام دهیم، شما هم این کار را بکنید.

این پزشک متخصص مغز و اعصاب گفت : مردم مهربان کشور ما در این روزها بارها اشک من را جاری کردند، ما در کمپین نذر مهربانی از هزار تومان تا یک میلیون و سیصد هزارتومان واریزی داشتیم، هیچ کس هم نپرسید که این فرد مهاجر اهل کجاست و از کجا آمده یا چرا باید به او کمک کنیم.

وی اذعان داشت : با همین کمک های مردمی ما روز پنجشنبه شاه جهان خانم را عمل کردیم و خوشبختانه عمل هم موفقیت آمیز بود و تومور را در آوردیم و در حال حاضر هم ایشان در بیمارستان تحت نظر هستند ولی تا حدود زیادی بهبود یافته اند و بزودی مرخص می شوند. روند درمانی خداروشکر خیلی خوب پیشرفته است و ما هر نوع کمکی بتوانیم انجام می دهیم تا شاه جهان بانو به زندگی عادی برگردد.

شباهتهای ما بیش از تفاوتهای ماست

دکتر خواجوی با اشاره به تاریخ و فرهنگ مشترک افغانستان و ایران گفت : ما در هر جای جهان و در هر جامعه ای یک عده را داریم که افکار تنگ نظرانه دارند و نمی توانند آیین مهربانی را ببینند، چه در افغانستان و چه در ایران و چه در هر جای دیگر این موضوع صدق می کند، ما با آنها کاری نداریم و هدف ما کمک به هم نوع است و فرقی نمی کند که همنوع ما اهل کجا باشد.

وی افزود : ما با هشتاد درصد دیگر کار می کنیم، ملتهای افغانستان و ایران تاریخ یکسان و فرهنگ یکسانی دارند و بیشترین شباهت را از همه لحاظ به هم دارند.

دکتر خواجوی تصریح کرد : مردم افغانستان و ایران مردمان مهربان و نوع دوستی هستند و به ندرت می بینیم که ملتها با هم مشکلی داشته باشند.

وی یادآور شد : هستند کسانی که با چند اکانت نامعلوم در فضای مجازی غوغا و منفی بافی به پا می کنند اما در دنیای واقعی اینگونه نیست، ملت ایران ملت افغانستان را دوست دارند.

این پزشک متخصص عنوان کرد : ما در گام بعدی قرار گذاشتیم که به برخی مناطق دیگر نیز سر بزنیم و احوال وطنداران افغانستانی مان که در ایران مشغول به کارهای سخت هستند را بگیریم و اگر کمکی از ما ساخته بود برایشان انجام دهیم.

وی گفت : ما و کسانی که با ما همراه هستند می خواهیم سفیران مهربانی بین دو کشور افغانستان و ایران باشیم و ورای مرزهای جغرافیایی به همدیگر مهر بورزیم و کمک کنیم.

دکتر خواجوی در پایان اظهار داشت : مشکلاتی مثل طالبان و داعش و امثالهم مسایلی است که بر مردم تحمیل شده وگرنه مردمان افغانستان مردمانی خونگرم و دوست داشتنی هستند و یکی از علاقه مندیها و آرزوهای من این است که روزی به افغانستان سفر کنم

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *